Klasse Mesterskabet i 2026 blev desværre ikke til noget. Det havde ellers været dejligt at samle nogle 806ére i Rungsted, men sådan skulle det ikke være i år.
Der er desværre sket det, at vores formand Søren Meinertsen og bestyrelsesmedlem Steen Meinertsen har solgt deres dejlige båd til Sverige!
Og vores kasserer Lau Digmann har også sat deres dejlige DEN 200 til salg. Og Klaus Digmann har tidligere i år trukket sig fra bestyrelsen.
Vi har derfor afholdt et bestyrelsesmøde, hvor vi diskuterede klubbens fremtid.Se 2 tilbageværende bestyrelsesmedlemmer Lasse og Per er begge interesseret i at klubben skal fortsætte, og vil fortsætte bestyrelsesarbejdet. Men det vil være nødvendigt at der også er andre som træder til.
Skulle det være noget for dig, så ring eller skriv meget gerne til Lasse eller Per. https://806.dk/foreningen/ OBS det behøver ikke at være det store arbejde der skal lægges, men gode idéer til klubbens fremtid efterlyses.
Samtidig en kraftig opfordring til at støtte klubben ved at betale kontingent for året 2026. Se hvordan du gør her. https://806.dk/bliv-medlem/
Vi vil hen på efteråret indkalde til en generalforsamling, hvor vi håber at kunne samle en ny og god bestyrelse.
God sommer til alle.